خبرنامه

مزایای عضویت

تبلیغات

نیاز به اسپانسر تنیس|تیم تنیس روی میز تبلیغات در سایت|سایت پرشین کیا

آمار سایت


4 : تعداد افراد آنلاین
سال تاسیس : 16/12/85
آی پی شما : 54.224.91.246
تعداد بازدیدها : 2421690
آخرین به روز رسانی : 95/01/28
تعداد اخبار : ۱۸۷
عضو خبرنامه : 2998

تبلیغات در سایت

اخبار سایت


کد خبر : 121
تاريخ انتشار : ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ - ۱۴:۰۷:۱۶  
تعداد بازديد : ۱۴۴۰  
سرویس : آموزشی  
مشاهده نسخه چاپی این مطلب  
ارسال به دوستان  

 • خط فرمان بهتر از رابط کاربری
 • از واردکردن دستورها در خط فرمان امروزه کمتر استفاده می شود، اما اگر ابزار درستی وجود داشته باشد، خط فرمان می تواند بسیار قدرتمند ظاهر شود. قدرت هایی که نمی توان آنها را بسادگی با یک رابط کاربری گرافیک به دست آورد و حتی در مواردی امکان اجرای آنها در رابط کاربری وجود ندارد.

  قابل توجه است که بیشتر این دستورها را کاربران Mac نیز می توانند استفاده کنند. همچنین کاربران ویندوزی با نصب Cygwin می توانند تجربه ترمینال های یونیکسی را به همراه داشته باشند.

  فقط به یاد داشته باشید ابزارهای پایین ممکن است در سیستم عامل شما نصب نشده باشد و قبل از هر چیزی باید آنها را نصب کنید.

  ۱۰ ـ Top

  وقتی رایانه تان کند می شود یا هنگ می کند، دستور top برای درست کردن این خرابی ها استفاده می شود. با تایپ کردن دستور top در ترمینال می توان فهرست تمام برنامه های در حال اجرا در سیستم را ببینید.

  همچنین اطلاعاتی همچون میزان منابع مصرفی توسط آنها نیز نشان داده می شود. در این صورت اگر دیدید یک برنامه از خط خود خارج شده است، می توانید بسرعت آن را ببندید و سیستم را به حالت سالم و سریع همیشگی برگردانید.

  همه این اتفاقات طی چند ثانیه می تواند انجام شود و نیازی به انتظار برای نمایش پنجره با رابط گرافیکی نیست. اگر به دنبال دستور ساده تری از top می گردید، بهتر است htop را هم امتحان کنید.

  ۹ـ ifconfig

  اگر بیش از یک رایانه در خانه دارید، پس احتمال این که وارد تنظیمات شبکه خود شوید، وجود دارد. شناختن شبکه می تواند به کنترل رایانه خانگی، دانلودهای بیت تورنت و اشتراک فایل بین چند سیستم کمک کند. در این گونه مواقع، دستور ifconfig بهترین راه است.

  این دستور علاوه بر نمایش آدرس آی پی و مک کارت های شبکه متصل به سیستم، قابلیت های بسیار بیشتری از جمله تنظیم کردن شبکه را دارد.

  ۸ـ chmod و chown

  دو دستوری است که هنگام مواجه شدن با عبارت permission denied می گیرید، به کار می آید. اجرای chmod باعث ویرایش تنظیمات مرتبط با سطوح دسترسی هر فایل می شود و می توان دسترسی های خواندن، نوشتن و اجرا کردن را به هر فایل داد.

  این کار از طریق رابط کاربری گرافیکی نیز انجام می شود، اما chmod دقیق تر است. بخصوص وقتی با چند فایل کار می کنید، این دستور بیشتر خودش را نشان می دهد. دستور chown نیز برای تعویض مالک فایل کاربرد دارد.

  ۷ ـ ssh

  دستور ssh باعث می شود بتوانیم به رایانه دیگری وصل شویم و از ترمینال آن استفاده کنیم و باعث می شود بتوان از راه دور سیستم دیگری را کنترل کرد. پروسس های در حال اجرا، تغییر تنظیمات دسترسی فایل ها و کنترل سیستم از راه دور می تواند کار راه بینداز باشد.

  این دستور برای یک کیس بدون مانیتور به اندازه یک دیتاسنتر در قاره ای دیگر مفید خواهد بود. حتی می توان با کمک ssh دستگاه جیل بریک شده iOS را از طریق شبکه کنترل کرد.

  ۶ ـ Wget

  نبود دانلودر گرافیک فوق العاده در لینوکس برای کسانی که با ترمینال کار نمی کنند، یک نقص به شمار می رود. این در حالی است که کاربران مسلط تر با کمک wget کارهایی را انجام می دهند که با IDM در ویندوز هم نمی توان آن را انجام داد. دانلود تمام لینک های درون صفحه، دریافت کل یک وب سایت و... از دیگر قابلیت های این دستور است.

  ۵ـ Vi و Vim

  تمام ابزارهای ویرایشگر متون ساده یک طرف، Vi و Vim هم یک طرف. این ابزارها می توانند برای ایجاد فهرست های انجام کار، ویرایش تنظیمات نرم افزارها یا تولید وب سایت به کار بیایند.

  این ویرایشگر تحت خط فرمان را بسیاری از حرفه ای های رایانه ای ترجیح می دهند و معتقدند خواندن متون با آن بسیار ساده تر از نرم افزارهای واژه پرداز دیگر است.

  ۴ـ Grep

  همه دستورهای خط فرمان ساده نیستند. گاهی اوقات یک دستور ایجاد می کنید و با دیواری از متن مواجه می شوید که خواندنش غیرممکن است.

  خوشبختانه دستور grep برای حل این مشکل ایجاد شده است. این دستور به خودی خود می تواند درون تمام فایل های متنی سیستم را بگردد و عبارت مورد نظر شما را بیابد.

  از طرف دیگر، قدرت اصلی این دستور در استفاده از آن با ابزارهای دیگر نهفته است. می توان این دستور را طوری به کار گرفت که در خروجی برنامه های مختلف به دنبال خط یا عبارتی خاص بگردد!

  ۳ـ Pipes

  Pipes نام ابزار خاصی نیست و در حقیقت مجموعه ای از ابزارهاست که اجازه می دهد خروجی یک برنامه به برنامه ای دیگر فرستاده شود. این برنامه می تواند خروجی یک دستور را در فایل بنویسد و ترکیب آن با Grep قدرتی فوق العاده به اپراتور می دهد.

  ۲ـ Find

  برخلاف Grep که درون فایل های متنی را می گردد، دستور find برای جستجو براساس اطلاعات دیگری توسعه یافته است. از این دستور می توان در مواردی استفاده کرد که به دنبال نوع فایل خاصی می گردید یا مثلا آخرین بار چه زمانی آن را ویرایش کرده اید و...

  این دستور از جستجوی ویندوز یا Spotlight سریع تر و قوی تر است و یکی از سریع ترین راه ها برای یافتن فایل ها در سیستم به شمار می رود. علاوه بر آن، اگر بخواهید به دنبال چیزی درون یک فایل بگردید، می توانید خروجی آن را به grep بدهید تا این دستور هم جستجو درون فایل را آغاز کند.

  ۱ـ apt get و دیگر مدیرهای پکیج ها

  اگر از باز کردن وب سایت برنامه های مختلف و از این صفحه به آن صفحه رفتن خسته شده اید، بهترین گزینه برای شما، مدیر پکیج است.

  در اوبونتو این مدیر پکیج apt get نام دارد، در Arch نام آن pacman است و در OS X آن را homebrew نام ذاری کرده اند.

  این ابزارها درون خود دیتابیس بزرگی از برنامه ها را ذخیره کرده است و با تایپ نام نرم افزار می توان بسادگی آن را نصب کرد.

  این مدیرهای بسته حتی تمام پیش نیازهای لازم برای نصب هر نرم افزار را تهیه کرده و به طور خودکار آخرین نسخه آنها را به روزرسانی می کند.