خبرنامه

مزایای عضویت

تبلیغات

نیاز به اسپانسر تنیس|تیم تنیس روی میز تبلیغات در سایت|سایت پرشین کیا

آمار سایت


5 : تعداد افراد آنلاین
سال تاسیس : 16/12/85
آی پی شما : 54.158.15.97
تعداد بازدیدها : 2415726
آخرین به روز رسانی : 95/01/28
تعداد اخبار : ۱۸۷
عضو خبرنامه : 2998

تبلیغات در سایت

اخبار سایت


کد خبر : 153
تاريخ انتشار : ۱۳۹۱/۱۰/۱۳ - ۲۰:۳۵:۰۷  
تعداد بازديد : ۱۵۷۴  
سرویس : شبکه  
مشاهده نسخه چاپی این مطلب  
ارسال به دوستان  

 • نصب و پیکربندی سرویس DHCP در ویندوز Server 2008 R2
 • در ویندوز Server 2008 R2 نیز مشابه ویندوز Server 2003 شما Roles و Features متعددی را مشاهده خواهید کرد که هر یک وظایف خاصی را در شبکه عهده دار می باشند . یکی از این Roles DHCP نام دارد . اگر شبکة بزرگی را مدیریت می‌نمایید ، یکی از Roles مهم وحیاتی برای شبکة مورد نظر همین Roles می‌باشد که باید بر روی یکی از Servers موجود در شبکه باید پیاده‌سازی شود . وظیفة اصلی این Role اختصاص ( Assign) دادن IP آدرس و دیگر تنظیمات آن به کامپیوترهای Client موجود در شبکه می‌باشد .

  در ابتدا برای درک بهتر مطالب ، توجّه شما را به اصلاحاتی که ممکن است در این زمینه با آنها  مواجه شوید ، جلب می‌نمایم .

  DHCP Server : سیستمی است که پروتکل DHCP بر روی آن پیاده‌سازی شده است و سرویسDHCP بر روی آن سیستم نصب شده است .

  DHCP Client : کامپیوتری که منتظر دریافت تنظیمات IP آدرس و دیگر تنظیمات از سوی DHCPServer می‌باشد . در این نوع کامپیوتر تنظیمات IP آدرس در برگه تنظیمات IP آدرس بر روی گزینةObtain an IP address automatically تنظیم می‌باشد .

  سرویس DHCP Client بر روی دستگاه DHCP Client وجود دارد و سرویس DHCP Server فقط بر روی سیستم DHCP Server وجود دارد که برای مشاهدة این دو سرویس به صورت مجزا در هر یک از این دو سیستم می‌توان از کنسول Services برای این منظور استفاده کرد که از دستور Services.msc در منوی Run می‌توان استفاده کرد .    

  دلایل ایجاد DHCP Server : بحثی به نام IP Assignment وجود دارد که به دو صورت Static & Dynamic می توانیم به کلاینت ها IP تخصیص دهیم .

  موارد اختصاص IP به صورت Static : زمانی که تعداد کلاینت ها اندک باشد و همچنین سرورهای مهم شبکه مثل DC , DHCP , WINS و غیره .

  سرورهای مهم شبکه نباید به صورت Dynamic برایشان IP تخصیص دهیم . چرا که در هر زمانی که این سرورها Restart شوند یک IP جدید به خود خواهند گرفت واین امر باعث برورز مشکلاتی در شبکه خواهد شد . از این رو برای جلوگیری از این نوع مشکلات باید IP سرورهای شبکه به صورت دستی وارد شود .

  موارد اختصاص IP به صورت Dynamic : زمانی که تعدادکلاینت ها بسیار باشد اگر بخواهیم که به صورت دستی IP به این کلاینت‌ها اختصاص دهیم پروسه زمان بری خواهد بود و همچنین احتمال بروز خطا امکان دارد و نیز مدیریت تخصیص IP غیر متمرکز می‌باشد ، یعنی اگر اشتباهی در زمان تخصیص IP صورت بگیرد باید مجدداً در پشت تک تک کلاینت‌ها این اشتباه را تصحیح کنیم .

  برای استفاده از روش تخصیص IP به صورت Dynamic باید یک DHCP Server راه اندازی نماییم و کلاینت ها را باید بر روی گزینه Obtain تنظیم کنیم .

  در زمان تخصیص IP بین کلاینت و DHCP Server سیگنال هایی مبادله می شود که در ادامه به تشریح مهمترین سیگنال ها در این بین می پردازیم .

  فرض می کنیم که DHCP Server ما دارای IP به شماره 192.168.1.2 می باشد و کلاینت IP ندارد و بر روی Obtain تنظیم شده است . اوّلین اتفاقی که می افتد این است که از طرف کلاینت یک سیگنال در سطح شبکه با نام DHCPDISCOVER اصطلاحاً Broadcast می شود که شامل فیلدهای زیر می باشد .

  DHCPDISCOVER

  Source address : 0.0.0.0

  Destination address : 255.255.255.255

  Client Mac : 002FC4D5673E

   در فیلد اول چون هنوز کلاینت IP ندارد ، IP خود را 0.0.0.0 معرفی کرده است .

  در فیلد دوم به دلیل وجود چند DHCP Server در شبکه این سیگنال را Broadcast کرده است .

  در فیلد سوم برای این که به DHCP Server مشخص شود که کدام کلاینت این سیگنال را ارسال کرده است ، کلاینت MAC خود را نیز با این سیگنال ارسال می کند .

  زمانی که این سیگنال به DHCP Server می رسد این سرور ( یا باقی سرورهای DHCP موجود در شبکه ) سیگنالی با نام DHCPOFFER به کلاینت ارسال می کند که به قرار زیر می باشد .

  DHCPOFFER

  Source address : 192.168.1.2

  Destination Address : 255.255.255.255

  Client Mac : 002FC4D5673

  Your IP Address : 192.168.1.11

  در فیلد اول چون خود DHCP Server دارای IP Static می باشد ، IP خود را وارد کرده است .

  درفیلد دوم به این دلیل Broadcast صورت گرفته است که در فیلد Your IP Address یک IP ارائه شده و فقط این IP را کلاینتی که Mac آن در فیلد سوم مشخص شده است می تواند استفاده نماید.

  پس از دریافت این سیگنال توسط کلاینت از سمت کلاینت یک سیگنال با نام DHCPREQUEST به سرور ارسال می شود که به قرار زیر می باشد .

  DHCPREQUEST

  Source address : 0.0.0.0

  Destination address : 255.255.255.255

  Server IP : 192.168.1.2

  Requested Address : 192.168.1.11

  Client Mac : 002FC4D5673E

  چون هنوز کلاینت IP نگرفته است در فیلد اول باز 0.0.0.0 را مشاهده می کنیم . به دلیل این که در شبکه ممکن است چندین DHCP Server وجود داشته باشد در بار اوّلی که DHCPDISCOVER به صورت Broadcast اعلام می‌شود تمام DHCP Server ها این سیگنال را دریافت می‌کنند به همین دلیل تمام DHCP Server ها در پاسخ به درخواست این کلاینت سیگنال DHCPOFFER را ارسال می‌کنند ولی آن سروری که زودتر از همه OFFER کرده است ، درخواستش از سوی کلاینت پذیرفته می‌شود . کلاینت باید به باقی سرورها اطلاع دهد که از یکی از آنها OFFER دریافت کرده است . برای این منظور این سیگنال را Broadcast می‌کند تا تمام سرورهای دیگر شبکه مطلع شوند که این کلاینت از کدام سرور OFFER دریافت کرده با توجّه به فبلد سوم که Server ID می‌باشد این مورد مشخص می‌شود .

  با این فیلد به تمام DHCP Server ها مشخص می‌شود که OFFER کدام سرور را کلاینت پذیرفته است و باقی سرورها OFFER خود را پس  می‌گیرند .

  در ادامه کلاینت در فیلد چهارم IPایی که برایش OFFER شده است را درخواست می‌دهد . ضمناً چون این Packet به صورت Broadcast ارسال شده است باید مشخص شود که IP به کدام کلاینت باید تعلق بگیرد . از این رو کلاینت در فیلد آخر Mac خود را معرفی می‌کند .

  بعد از ارسال این سیگنال توسط کلاینت به DHCP Server یک سیگنال به نام DHCPACK به کلاینت ارسال می‌شود که به قرار زیر می‌باشد .

  DHCPACK

  Source address : 192.168.1.2

  Destination address: 255.255.255.255

  Your IP Address ( ACK )  : 192.168.1.11

  Client Mac : 002FC4D5673E

  تا به اینجا نیز هنوز کلاینت IP نگرفته است به همین دلیل در فیلد دوم باز 255.255.255.255 را مشاهده می‌کنیم .

  در فیلد سوم چون این IP موافقت شده به این دلیل ACK در کنار آدرس می‌باشد . این IP به این کلاینت با توجّه به فیلد آخر که Mac آن کلاینت مشخص‌کنندة آن می‌باشد ، اختصاص داده می‌شود .

  اگر زمانی DHCP Server پاسخ منفی دهد نام سیگنال DHCPNAC خواهد بود.

  سوالی که شاید به ذهن شما خطور کند این است آیا در شبکه Workgroup هم می توان از DHCP Server استفاده کرد ، که در ادامه به تشریح این سوال می پردازیم .

  در یک شبکه Workgroup از شما خواسته می شود که IP Assignment  را به صورت Dynamic راه اندازی نماییم . برای این کار ابتدا یک کامپیوتر را بر رویش Server 2008 R2 نصب می‌کنیم و فقط رل DHCP را بر رویش نصب می‌کنیم . به چنین سروری در شبکه های Workgroup در اصطلاح  Standalone Server می‌گویند . به DHCP Server ای که در شبکه‌های Workgroup راه اندازی می‌شود در اصطلاح Rogue Server اطلاق می‌شود .

  بعد از مدتی تصمیم می‌گیریم که شبکه را ارتقاء دهیم و به Domain این شبکه را ارتقاء می‌دهیم . در این زمان آیا Rogue Server در این شبکه می‌تواند فعالیت نماید ؟

  این Rogue server می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد ولی توصیه می‌شود که Rogue Server کنار گذاشته و یک DHCP Server در سطح Domain راه اندازی نماییم . به محض این که در شبکه Domain یک DHCP Server راه‌اندازی کردیم و این سرور عضوی از شبکه Domain شد ،‌ در صورتی می‌تواند در شبکه سرویس دهد که ADS آن را تایید نماید که به این عمل Authorize می‌گویند .

  Rogue server چون عضوی از Domain نیست نیازی به Authorize ندارد . به محض Authorize شدن DHCP Server در شبکه Domain بلافاصله Rogue Server به ادامه فعالیت خود خاتمه خواهد داد و دیگر هیچ گونه سرویسی را ارائه نخواهد داد .

  به دلیل قابلیت‌های اضافه DHCP Server Authorize شده نسبت به Rogue Server است که Rogue Server به ادامه عملیات خود خاتمه می‌دهد .

  نکته : اوّلین اقدام بعد از راه‌اندازی DHCP Server این است که این سرور را Authorize نماییم .