خبرنامه

مزایای عضویت

تبلیغات

نیاز به اسپانسر تنیس|تیم تنیس روی میز تبلیغات در سایت|سایت پرشین کیا

آمار سایت


5 : تعداد افراد آنلاین
سال تاسیس : 16/12/85
آی پی شما : 54.158.15.97
تعداد بازدیدها : 2415818
آخرین به روز رسانی : 95/01/28
تعداد اخبار : ۱۸۷
عضو خبرنامه : 2998

تبلیغات در سایت

اخبار سایت


کد خبر : 16
تاريخ انتشار : ۱۳۸۹/۰۶/۳۱ - ۲۲:۰۰:۴۰  
تعداد بازديد : ۱۵۱۷  
سرویس : شبکه  
مشاهده نسخه چاپی این مطلب  
ارسال به دوستان  

 • پهنای باند چگونه اندازه گيری می شود؟
 •  
  مقدار اطلاعات به صورت کلی توسط بايت اندازه گيری می شود ( کيلو بايت، مگابايت، گيگابايت و ..... ) ولی برای اندازه گيری پهنای باند از ضريب های بيت در ثانيه استفاده می شود. مثلا کيلوبيت در ثانيه. برای همين سرعت خطوط معمولی به صورت 14.4 و 28.8 و 33.6 و 56 کيلوبيت در ثانيه نمايش داده می شود.

  حال در جدول زير توجه شما را به کليه ارتباطات اينترنت جلب می کنم :

  Dial Up در سرعت های 13.3و28.8و33.6و56 کيلوبيت در ثانيه موجود می باشد.
  ISDN دارای سرعت 64 کيلو بيت در ثانيه و توسط خطوط ديجيتال.
  DS-0 سرعت 64 کيلوبيت در ثانيه که همان سرعت انتقال صوت بر روی خطوط ديجيتال می باشد.
  Dual ISDN سرعت 128 کيلوبيت در ثانيه که از دو خط ديجيتال استفاده می کند و فايده اصلی اين خطوط، امکان استفاده از يکی از خطوط جهت صدا و بدون قطع شدن از اينترنت می باشد.فقط سرعت در اين حالت به 64 کيلوبيت در ثانيه کاهش می يابد.
  ADSL اين خطوط در سرعت های متفاوت بين 512 کيلوبيت در ثانيه تا 6 مگابيت در ثانيه موجود می باشند. اين خطوط از سيم های مسی معمول بهره می برند.
  Modem Cable در سرعت های متفاوت عرضه می شوند، اما معمولا 10 مگابيت در ثانيه. ولی در حالت معمول، شما بيش از 0.1 سرعت واقعی اين خطوط را در اختيار نداريد.
  T1 خطوط گران قيمتی که دارای سرعت وافعی 1.544 مکابيت در ثانيه می باشندو از 24 خط تلفن تشکيل می شوند. اين خطوط بيشتر در آمريکای شمالی وجود دارند.
  DS-1 سرعت 1.544 مگابيت در ثانيه و متشکل از 24 خط DS-0.
  E1 اين خطوط مشابه خطوط T1 ولی برای کشورهای اروپايی می باشد و دارای سرعت 2.048 مگابيت در ثانيه می باشند.
  DS-2 سرعت 6.31 مگابيت در ثانيه و بر اساس تکنولوژی DS-1.
  E2 34.486 مگابيت در ثانيه و بر اساس E1 و معمول در کشورهای اروپايی.
  DS-3 سرعت 44.736 مگابيت در ثانيه.
  T3 سرعت تا حدود 44.736 مگابيت در ثانيه که مقدار سرعت به نوغ T3 بستگی دارد.
  OC-1 51.84 مگابيت در ثانيه از نوع فيبر نوری که برای Backbone ها مورد استفاده است.(Optical Carrier Signal)
  STS-1 51.84 مگابيت در ثانيه برای اروپا.(Synchronous Transfer Signal)
  100BaseT سرعت 100 مگابيت در ثانيه.
  E4 139.264 مگابيت در ثانيه.
  OC-3 155.52 مگابيت در ثانيه.
  STM-1 155.56 مگابيت در ثانيه.
  STS-3 155.56 مگابيت در ثانيه.
  OC-12 622.08 مگابيت در ثانيه.
  STM-4 622.08 مگابيت در ثانيه.
  STS-12 622.08 مگابيت در ثانيه.
  OC-25 بسيار سريع.
   
  وقتی شما يک سايت را از مرورگر خود درخواست می‌کنيد، در حقيقت در حال دانلود يک فايل هستيد که می‌تواند يک فايل صفحه وب با فرمت HTML، يک فايل تصويری مثلاً با فرمت GIF و يا يک فايل صوتی مثلاً با فرمت MIDI و يا ترکيبی از آنها باشد. اين فايل‌ها در کامپيوتر شما بارگذاری (Download) شده و از طريق مرورگر وب (Web Browser) به شما نشان داده می‌شوند.
  هرگاه که شما فايلی را دانلود می‌کنيد، داده‌ها در مسيری به سمت شما منتقل می‌شوند که به اصطلاح به آن Data Transfer می‌گويند. برای مثال اگر شما صفحه‌ای را با حجم يک کيلوبايت (1kb) يا 1024 بايت دانلود می‌کنيد، دقيقاً به همان مقدار يعنی يک کيلوبايت داده را از سرور آن سايت به کامپيوتر خود منتقل کرده‌ايد. اين مقدار برای حجم‌های ديگر به ترتيب زير است:

  KB Kilo Byte 1,024
  MB Mega Byte 1,048,576
  GB Giga Byte 1,073,741,824

  پهنای باند يا Bandwidth پهنای ارتباطی است که داده‌ها از طريق آن و از فضای وب شما انتقال می‌يابند. البته اين مسأله رابطه مستقيمی با تعداد بازديدها يا Hit سايت شما ندارد. يک بازديد از صفحه 100 کيلوبايتی به همان مقدار پهنای باند مصرف می‌کند که 100 بازديد از يک صفحه يک کيلوبايتی. پس هنگام انتخاب يک ميزبان برای سايت خود همواره به اين نکته و پهنای باندی که لازم داريد، توجه داشته باشيد.
   
  چه مقدار نياز داريم؟

  تصور کنيد که سه فرد داريم که آنها را به ترتيب شماره 1، 2 و 3 می‌ناميم. هر سه نفر 1،000،000 ريال پول دارند ویکه آن را در يک فروشگاه خرج کنند.
  فرد شماره 1، تعداد زيادی وسيله با قيمت پايين برای هر يک از آنها خريداری می‌کند.
  فرد شماره 2، تعداد کمتری وسيله نسبت به فرد شماره 1 اما با قيمت‌های متوسطی می‌خرد.
  فرد شماره 3، چند وسيله بيشتر نمی‌تواند بخرد. چون برای هر يک قيمت زيادی پرداخت کرده است.
  اجازه دهيد موارد فوق را برای سايت و پهنای باند شبيه‌سازی کنيم. در نظر بگيريد که مقدار موجودی هر يک همان پهنای باند است و وسايل خريداری شده اجزای سايت و يا به عبارت ديگر فايل‌های آن هستند:
  فرد شماره 1، سايتی با فايل‌های و تصاوير کم حجم طراحی کرده، در نتيجه تعداد بازديد بيشتری از سايتش می‌تواند صورت بگيرد.
  فرد شماره 2، دارای سايتی با فايل‌ها و تصاوير کم و بيش حجيمی است که به همان نسبت تعداد کمتری بازديد باعث مصرف پهنای باند آن سايت می‌شود.
  فرد شماره 3، سايت مناسبی طراحی نکرده چون فايل‌ها و صفحات سايتش بسيار حجيم بوده و با تعداد کمی بازديد از سايتش تمام پهنای باندش مصرف می‌شود.

  معنی اين مطالب چيست؟

  مثال‌های بالا نشان می‌دهند که برای يک پهنای باند ثابت می‌تواند تعداد بازديدهای متفاوتی وجود داشته باشد که با دانلود فايل‌های آن سايت در هر بار بازديد نسبت مستقيم دارد. بدين ترتيب که يک بار دانلود برای صفحه‌ای با حجم زياد، تعداد بازديد کمتری را برای يک پهنای باند ثابت به دنبال خواهد داشت.
  مقدار پهنای باندی که يک سايت مصرف می‌کند به عوامل متعددی بستگی دارد. شما بايد انواع فايل‌هايی را که بازديدکنندگان دانلود می‌کنند، در نظر بگيريد.

  پهنای باند نامحدود:

  وقتی که شما يک پيشنهاد برای انتخاب ميزبان (Host) داريد که گفته است پهنای باند نامحدودی در اختيارتان قرار می‌دهد، احتمالاً شما به طور دقيق به دنبال اجرای مفهوم پهنای باند نامحدود بر روی سايت خود هستيد. اما هيچ ميزبانی نمی‌تواند يک پهنای باند نامحدود را در اختيارتان قرار دهد. اگر واقعاً اين امکان‌پذير باشد که شما بتوانيد پهنای باند نامحدودی برای سايت خود و با اين مبالغ ناچيز تهيه کنيد، به چه علت سايت‌های ياهو و يا مايکروسافت خود را بر روی اين ميزبان‌ها منتقل نمی‌کنند؟
  شما متوجه خواهيد شد که هيچ چيز نامحدودی وجود ندارد. به عبارت ديگر اين گونه تعريف‌ها نسبی هستند و برای دوره‌ای خاص مفهوم دارند. در برابر اين ادعا، يکی از حالات زير را پيش رو داريد:
  1- سايت شما در يک بازه دارای پهنای باند نامحدود است: تعداد زيادی از هوست‌ها مشمول اين حالت هستند. اگر سايت شما مثلا کمتر از 5 گيگابايت در ماه را مورد استفاده قرار می‌دهد، اصطلاحاً به شما گفته می‌شود که شما پهنای باند نامحدود داريد. ممکن است که پس از مدتی ترافيک سايت شما بيشتر از بازه مشخص‌شده شود و اين شما را مجبور خواهد کرد که به هوست ديگری اسباب‌کشی کنيد. به‌عبارت ديگر، نامحدود در بازه مشخص.
  2- - پهنای باند مشروط: در اين حالت هوست شما به شرطی پهنای باند نامحدود در اختيارتان می‌گذارد که شما قبول کنيد فايل‌های صوتی همچون mp3، فشرده مثل zip و tar، اجرايی مانند exe و تعدادی ديگر از فرمت‌های معمول بزرگتر از حد استاندارد يک فايل گرافيکی يا HTML را استفاده نکنيد. بعلاوه، آنها اغلب از شما می‌خواهند که تمامی فايل‌های شما روی فضای خودتان مصرف شوند و شما نمی‌توانيد اجازه دهيد که سايت‌های ديگر لينک مستقيمی به فايل‌های شما داشته باشند.
  3- کذب محض: در برخی از موارد آنها چيزی را تبليغ کرده‌اند که هيچ گاه توانايی انجام آن را ندارند. آنها معمولاً چيزی شبيه اين را می‌گويند: «ما نتيجه را تضمين نمی‌کنيم». و در صورت محبوبيت سايتتان شما خواهيد ديد که پهنای باند مورد نظر برايتان غيرقابل دسترس است. تعداد زيادی از سايت‌ها مفاد قرارداد خود را ناديده گرفته و به راحتی موانعی را در مقابل شما ايجاد می‌کنند. تعداد اندکی از آنها اين عدم دسترسی را جبران کرده و يا وجه‌تان را به شما مسترد می‌کنند.
  البته هوست‌های دسته سوم نمی‌توانند مدت زيادی در رقابت پايدار بمانند مگر اين که سياست خود را قبل از ازدياد مشتری‌هايشان عوض کنند.
   
  چرا برخی از هوستها تبليغات دروغ انجام می‌دهند؟

  پاسخ اين سؤال ساده است. آنها اينکار را می‌کنند چون رقبايشان هم همين شيوه را در پيش گرفته‌اند. آنها گمان می‌کنند که بسياری از کاربرانشان بسيار کمتر از آنچه که درخواست کرده‌اند، پهنای باند احتياج دارند و به همين دليل هيچ گاه متوجه محدوديت پهنای باند خود نخواهند شد. در حقيقت بسياری از کاربران هم درک درستی از پهنای باند ندارند. آنها تنها می‌بينند که يک هوست انها را در پهنای باند محدود کرده و ديگری آنرا به مقدار نامحدود ارائه می‌دهد و تنها به همين علت دومی را انتخاب می‌کنند.
  از زاويه آمار، بيشتر سايت‌ها کمتر از 500 مگابايت و يا به عبارتی 5/0 گيگابايت در ماه پهنای باند مصرف می‌کنند. در صورتيکه شما mp3 و يا نرم‌افزار خاصی را برای دانلود در سايت خود قرار نداده باشيد، نبايد نگران پهنای باند خود باشيد. و به اين دقت کنيد که اگر هوستی در تبليغات خود مدعی پهنای باند نامحدود باشد، راه خاصی هم برای اثبات دروغ وی موجود نيست.

  تفاوت بين پهنای باند (Bandwidth) و انتقال داده (Data Transfer) جيست؟

  اين دو مفهوم در بسياری از موارد مترادف هستند و هر دو تصور يکسانی را در ما برانگيخته می‌کنند. بطور خلاصه، هر دو با مقدار داده‌ای که شما به صورت فايل روی سايتتان آپلود کرده‌ايد بستگی دارند. کاربران سايت شما را مرور کرده و با اين کار فايل‌ها يا ايميل‌ها (در صورتی که شما از هوستتان برای خدمات ايميل استفاده می‌کنيد)، را از هوست دانلود می‌کنند. و اما تفاوت... بگذاريد با يک مثال مسأله را کمی روشن‌تر کنم. تصور کنيد که يک ارتباط اينترنتی مانند يک لوله آب و داده‌ها همان آب است. پهنای باند در اين مثال به ضخامت لوله اطلاق می‌شود. هر گاه سخنی از انتقال داده نامحدود (Unlimited data transfer) به ميان می‌آيد، درست به مانند اين است که به شما بگويند شما می‌توانيد از يِک لوله باريک هر چقدر که می‌خواهيد آب بنوشيد ولی در عمل شما نمی‌توانيد آب زيادی از همچنين ضخامت کمی بنوشيد.
  در صنعت هوستينگ، پهنای باند بسيار پربها است و اطلاق عبارت نامحدود درباره آن ممکن نيست.

  دزدی از پهنای باند:

  در بسياری از سايت‌ها فايل‌های گرافيکی و يا صوتی قرار دارد. فرض کنيد که وب‌مسترسايت ديگر از تصوير و يا صوت موجود در سايتتان خوشش آمده باشد. ممکن است که او با بدست آوردن آدرس آن فايل (مثلا با گرفتن properties از آن) همان فايل را در ميان صفحات خود جای دهد. با اين کار هر بار که سايت او مرور می‌شود، فايل‌های مورد نظر از هوست شما به مرورگر فرد بازديدکننده هدايت می‌گردد. با اين کار بدون آنکه کسی از سايت شما بازديد کرده باشد، شما مقداری از پهنای باند خود را از دست داده‌ايد. به اين کار (که در بسياری از موارد ناآگاهانه صورت می‌گيرد)، دزدی پهنای باند يا Bandwidth theft می‌گويند. برای جلوگيری از اين مسأله بهترين راه اين است که از طريق ايميل با وب‌مستر آن سايت تماس گرفته و از وی خواهش کنيد که فايل مورد نظر را بر روی هوست خود منتقل کرده و آدرس آن را به هوست خود تغيير دهید.