خبرنامه

مزایای عضویت

تبلیغات

نیاز به اسپانسر تنیس|تیم تنیس روی میز تبلیغات در سایت|سایت پرشین کیا

آمار سایت


3 : تعداد افراد آنلاین
سال تاسیس : 16/12/85
آی پی شما : 54.80.198.173
تعداد بازدیدها : 2421349
آخرین به روز رسانی : 95/01/28
تعداد اخبار : ۱۸۷
عضو خبرنامه : 2998

تبلیغات در سایت


تعداد بازديد : ۲۴۲۱  
مشاهده نسخه چاپی این مطلب  
ارسال به دوستان  

 • رنگ شناسی -تاثیرات روانی رنگها
 • الف_ مربوط است به دریافت احساس رنگ(فامداری) كه از طیف مرئی ناشی نشده باشد این را احساس ذهنی مینامند. هركاه فشار ملایم بر روی پلكهای بسته وارد آید، و یا انسان در یك اتاق تاریك از طریق پیشانی تحت تاثیر شوك الكتریكی قرار گیرد_ در هر دو مورد _ احساس رنگ، فامدار به وجود میاید احساس مزبور ناشی از اثر مریی خارج از چشم نیست، بلكه احساس ذهنی است. علت این پدیده، تحریك اعصاب شبكیه به وسیله فشار یا الكتریسیته است. اصولاً دیدن رنگ ذهنی مبتنی است بر دو پدیده كه با هم قرابت دارند: یكی پس تصویر(after_ tmage) بنا بر این دیگری تباین((contrast بنا بر این تصویر عبارت است از احساس رنگ پس از رفع تاثیر یك محرك، به عبارت دیگر، احساس بصری است كه بلافاصله پس از قطع تحریك عامل خارجی حاصل میشود. پس تصویر دو گونه است: مثبت و منفی
  نوع مثبت پس تصویر آن است كه رنگ احساس شده، همان رنگ محرك است. یعنی پس تصویر قرمز همان فام قرمزی است كه چشم را تحریك كرده است. این پس تصویر پس از مدتی خیره شدن به یك محرك شدید(مثلاً نور یك پروژكتور) و پس از بستن چشمها اتفاق می افتد. پس تصویر منفی آن است كه احساس شده، مكمل رنگ محرك است؛مثلاً پس تصویرقرمز؛سبز است.
  پس تصویر منفی هنگامی رخ میدهد كه بعد از خیره شدن به یك محرك شدید، چشمها به یك سطح سفید خالی و یا خاكستری معطوف شودند، علت پس تصویر مثبت را تداوم روند شیمیایی در شبكه پس از رفع اثر محرك، ذكر میكنند، در باره علت پس تصویر منفی، غالباً روند خستگی شبكیه را مطرح، می سازد

  ب_ اثرات ذهنی رنگهای عینی. زمینه دیگر ملاحظه روانشناختی، به احساسهای معینی وربوط میشود كه رنگهای عینی در بیننده ایجاد میكنند؛ به عبارت دیگر در اینجا رابطه رنگهای عینی با اثرات ذهنی شان مورد بحث است. مثلاً آشكاراست كه برخی فامها، پیش آینده هستند و موجب میشوند كه اشیا نزدیكتر به نظر آیند ؛ بر عكس، برخی فامها پس رونده هستند و موجب میشوند تا اشیا دورتر به نظر آیند. همچنین فامهای دارای طول موج بلندتر( مثل قرمز و نارنجی) گرمتر از فامهای طول موج كوتاهتر(مثل آبی و سبز) احساس میشوند. احساس گرمی و سردی، پیش آیندگی وپس روندگی در واقع اثرات ذهنی رنگهای عینی هستند كه از جنبه روانشناسی رنگ_ نه از جنبه فیزیولوژیك رنگ_ مورد بحث قرار میگیرد.
   1_ رنگ زرد
  زرد رنگی است به توان پرتو افكنی زیاد،كه بیشتر پرتوهای در یافتی را باز تاب میكند. زرد رنگی است كه ژرفا و عمق ندارد. برد آن نسبت به دیگر زیاد تر است. رنگ ترش است. رنگ زرد وقتی یكدست باشد، شادی آفرین و هنگامی كه با تغییرات زمینه های رنگی همراه میشود ایجاد هیجان و ناراحتی و تا حدی اصظراب میكند.زرد رنگی بی خوابی، بیداری، هیجان، اظطراب و تلاطم فكری است . رنگ زرد رنگ جوانی، نشان روشنی و نور و نشان دانش و معرفت است.
  2_رنگ آبی
   رنگی است آرام و درونگرا. بیننده را به سوی خود میكشد و درون آرامش خود، نرم می سازد و به خواب میبرد .آبی تیره گون، سكون مطلق و استراحت شبانه است.آبی رنگی است الاهی و آسمانی. رنگی است مطیع، سر به راه و سازشكار، آبی رنگ زمستان و سرمای آن است. طعم آبی، بی طعمی و كمی متمایل به شیرینی است.آبی با روان آدمی پیوند میخورد و تا اعماق و انتهای روح نفوذ میكند.آبی معنی ایمان است. سمبل جاوید است.
   3_ رنگ قرمز
  رنگی گرم و دارای نیروهای برون گرا است. رنگ توان و فعالیت بسیار زیاد و رنگ مقوی قلب است.طعم آن شیرین است. قرمز رنگ حق و حقیقت، پیكار و بالاخره شهادت است. رنگ جوانی به ثمر رسیده 30_25 سالگی است. رنگی است كه فرو رفتن و ماندن در آن میسوزاند و كناره گیری از آن گرما میدهد. رنگ عشق و تشكیل خانواده است. قرمز، سمبل حیات و زندگی ، عامل موثری در سازندگی و تشدید رویش گیاهان و بیان كننده هیجان و شورش است، نشانی تثبیت شده از مبارزه، انقلاب و شورش و ...
  4_ رنگ سبز
   سبز معتدل و اعتدالش سرد است. در سبز توان آرامش وجود دارد و با ویژگیهای تاریك_روشن. تعغل، تفكر و آرامش خردمندانه است. رنگ صلح و صفا است. طعم رنگ سبز، نه شیرین است نه شور، نه ترش است نه بی مزه، نه تند است نه تلخ، طعم رنگ گوارا است و كمی مزه گس دارد و بالاخره رنگ سبز دنیای سبزیجات است كه معمول عمل فتوسنتز گیاهان است.
  5_ رنگ نارنجی
  نارنجی رنگ جوانی است. رنگ شادابی است. رنگ جشن و سرور است . آمیخته با كمی سفید رنگ بلوغ زنانه و آمیخته با اندكی سیاه، بلوغ مردانه است .
  6_ رنگ بنفش
  رنگ بنفش نمایشگر بی خبری، بی اخیاری، ظلم و دشواری است و رنگی مرموز و برانگیزاننده احساسات. اگر در سطح وسیع به كار بریم حالت ترس را نشان میدهد به خصئص اگر بنفش متمایل به ارغوانی باشد. طعم بنفش گس است.بنفش سمبل هرج و مرج، مرگ، ستایش و عظمت است. بنفش آبی رنگ، القا كننده تنهایی است. بنفش قرمز، نشان عشقی یزذانی و سلطه روحانی است.