خبرنامه

مزایای عضویت

تبلیغات

نیاز به اسپانسر تنیس|تیم تنیس روی میز تبلیغات در سایت|سایت پرشین کیا

آمار سایت


3 : تعداد افراد آنلاین
سال تاسیس : 16/12/85
آی پی شما : 54.80.198.173
تعداد بازدیدها : 2421346
آخرین به روز رسانی : 95/01/28
تعداد اخبار : ۱۸۷
عضو خبرنامه : 2998

تبلیغات در سایت


تعداد بازديد : ۱۲۹۴  
مشاهده نسخه چاپی این مطلب  
ارسال به دوستان  

 • روانشناسی رنگ ها در طراحی وب سایت
 • یکی از اصول بسیار مهم و کلیدی در طراحی صفحات وب ، توجه به اصل رنگ بندی صفحات و استفاده از رنگ های مکمل و ترکیبی مطلوبی است که کاربران بتوانند بر اساس اصل سهولت و جذابیت صفحه ، به مشاهده مطالب آن بپردازند. این که چه رنگی متناسب سایت های وب است ، پرسشی است که کارشناسان وب ، خیلی پاسخ جامع و کاملی برای ان ارائه نکرده اند و کم تر متخصصات طراحی وب به مسئله روان شناسی رنک ها در طراحی سایت ، توجه کرده اند. اما به هر حال یک اصل کلی وجود دارد که می گوید : در رنگ بندی یک صفحه ، باید به این موضوع توجه شود که این رنگ قرار است در چه صفحه ای و با چه موضوعی به کار رود.برای استفاده به جا و مناسب از رنگ ها ابتدا باید رنگ ها را شناخت و دقت داشت که هر رنگ چه حسی را در بیننده ایجاد میکند.در این مقاله ما ابتدا به شناسایی رنگ ها و  تجزیه آن می پردازیم و در مورد استفاده آن در وب سایت ها بحث می کنیم.

   

  پیدایش و اهمیت رنگ ها

  تا پیش از قرن نوزدهم ، فقط تعدادی رنگ  و مواد رنگی شناخته شده بودند که بیشتر آنها ریشه آلی داشتند . گران نیز بودند ، به طوری که استفاده از پارچه های رنگی و مواد تزئینی فقط در انحصار ثروت مندان بود . صدها هزار حلزون زندگی را از دست دادند تا امپراطور روم بتواند ردای بنفش خود را به تن کند ، در حالی مه رعایای او ناگزیر بودند به پوشیدن پارچه های پنبه ای یا کتانی ساده ، پوست یا پشم حیوانات بسنده کنند .

   

  رنگ و ارتباط :

  مشهور است که اسکیموها ، برای رنگ سفید هفده لغت به کار می برند با این هفده لغت ، شرایط بارش و حالات بخصوص برف را که در زندگی مشکل آنها نقش اساسی دارد ، توصیف نموده اند .در فرهنگ مختلف ، رنگها معانی مختلف پیدا می کنند . مثلا در ژاپن یک گل میخک صد پر نشان مرگ است و در چین کلاه سبز به معنای خیانت یک زن به شوهرش معنی می دهد .رنگ چراغ های راهنمائی ، مطلب ویژه ای را بیان می کند . رنگ قرمز به عنوان سمبل خطر و رنگی گرم و آبی یا سبز به عنوان سمبل سکون و آرامش و رنگی سرد شناخته می شود . این گونه شناسائی رنگ ها یک قرار داد است . قرار دادی که امروزه  در اغلب کشورهای جهان محترم شمرده می شود . اما باید توجه داشت ، شاید این بیان در کشوری با فرهنگ بخصوص صادق نباشد .« مثلا در چین درخشانترین رنگ ها به امپراتور یا « فرزند خدا » اختصاص داشت . هیچ کس نمی توانست جامه زرد بر تن کند . رنگ زرد نشانه فراست و روشنی افکار متعالی و والا بود .نیز هنگامی که چینی ها در مراسم عزا جامه سفید بر تن می کنند ، نشانه آن است که متوفی به قلمرو خلوص و بهشت عروج کرده است . رنگ سفید به مفهوم یک اندوه شخصی نیست بلکه نشانه ای برای هدایت مردگان به سوی کمال می باشد ؛ و بدین خاطر چینی ها جامه سفید به تن می کنند.»اگر یک سری معانی رنگ ها در اینجا ذکر شد و می شود ، منظور مفاهیم مسلط و همه پذیری است که در اکثر کشورهای جهان به یک صورت بکار گرفته می شود فرهنگ های ابتدائی با کلمه رنگ اشنایی چندانی نداشته اند.

   

  روان شناسی رنگ ها در ارتباط تصویری :

  این روزها روان شناسی رنگ برای روان شناسان بالینی ، مشاوران امور ازدواج ، پزشکان ، مهندسان معماری ،  روان کاو ها ، جرم شناسان ، کارشناسان تعلیم و تربیت و صاحبان سرمایه و تولید کنندگان مهمتر شده است . شاید هنگامی که از روان شناسی رنگ در بازریابی ، هتلداری و تجارت سخن به میان می آید ، ارزش واقعی آن آشکارتر می شود .برای کشف دخالت نا محسوس این علم در امور تجاری سایر کشورها ، کافی است برانیم هیچ جعبه شکلاتی را سبز مطلق نمی بینیم ، این جور جعبه ها ، معمولا قرمز یا آبی اند یا یک تولید کننده شکر می داند که نباید محصول خود را در بسته سبز رنگ عرضه کند . درحالی که زیبائی های یک شیشه دهن گشاد قهوه ای رنگ حاوی شکر مدت ها درقفسه می ماند تا به فروش برسد .به خاطر همین ملاحظات است که یک تولید کننده باید تحقیق نماید تا مطمئن شود که ما خریداران ، جنس او را بر کالاهای مشابه ترجیح می دهیم . اگر محصول او شکر باشد ، در این صورت او می داند که باید شکر خود را در یک بسته بندی آبی رنگ و یا حداقل دارای یک زمینه آبی عرضه کند و به هیچ وجه از رنگ سبز استفاده نکند . ولی به احتمال زیاد دلیل انرا نمی دانند . دلیللش این است که احساس فیزیولوژی انسان در رابطه با رنگ آبی « شیرینی » است . از سوی دیگر رنگ  سبز یک احساس گس را در انسان پدید می آورد . دیواره داخلی هیچ هواپیمائی زرد شبرنگی نیست . سمبل فروشگاه های معروف مواد غذائی ، ترکیبی از رنگ های سرخ و طلائی است . کسی دیوار بیمارستان های خصوصی را قرمز نمی کند یا ماشین های مدل بالایی که در تبلیغات از آنها استفاده می شود ، معمولا نقره ای یا سیاه و براقند .

  رنگ – ارتباط تصویری انسان :

  اگر به قول نجم الدین رازی هر آدمی نوری داشته باشد که به گذشت سالها و طی مراتب کمال تغییر کند ، پس می شود رنگ آدم ها را هم باور کرد . هر آدمی رنگی دارد . بعضی آبی اند ، بعضی ها قرمز . آدم می تواند سبز باشد ، قهوه ای ، فیروزه ای ، خاکستری ، سیاه  یا طلائی . این رنگی ها صبح ها از کنار هم می گذرند و آنقدر بی هیچ و پوچ میدوند که رنگ شان می پرد ، همه چیز را جا  می گذارند ، حتی از رنگ مورد علاقه شان هم یادشان نمی آید ، چه رسد بازی محبوبشان ، قصه هایی که زمانی با آنها به خواب می رفتند و هزار و یک خاطره دیگر . متخصصان معماری داخلی و گرافیست ها گاهی تمایل دارند از رنگ های ذهنی مورد علاقه خود بهره گیرند .این گرایش در مواردی که یک قضاوت ذهنی در برابر قضاوتی دیگر قرار می گیرد ، باعث ایجاد بحث و سوء تفاهم می شود . برای حل بسیاری از مسایل ، جنبه هایی عینی وجود دارند که مقدم بر اولویتهای ذهنی می باشند . مثلا یک فروشگاه گوشت را باید در مایه های سبز روشن و آبی – سبز رنگ آمیزی نمود تا گوشتهای مختلف تازه تر به نظر برسند .یا هنرمند تبلیغاتی می داند که در بطری که حاوی شربت است باید از رنگی شیرین ( برای مثال قرمز آلبالوئی و ... ) استفاده کند و از رنگی که طعم گس دارد ( برای مثال سبز ، سبز – آبی و....) استفاده نکند یا در پوستری که برای کارخانه ماکارونی زده می شود نباید از نقطه های آبی رنگ برای این کار استفاده کند . زیرا این حالات رنگ و فرم با موضوع مغایرت دارد .کالایی که رنگ روشن و درخشان دارد نباید در معرض دید خریدار قرار گیرد زیرا ممکن است اثرات نیرومند پدیده همزمانی را به دنبال داشته باشد . پس یک طراح باید از مبانی کلی رنگ و فرم آشنایی کامل داشته باشد . او باید بتواند رنگ ها و مکمل های لازم را کشف نماید .

  تاثیر و تاثر رنگها بر انسان :

  از روزگاران بسیار دور ، رنگ ها همواره پیرامون بشر را احاطه کرده و  وی را تحت نفوذ خود در آورده اند .به نظر می رسد که ادراک پیچیده انسان جزئی از وظایف پوسته مغزی ( کرتکس) است که بخش پیشرفته تر مغز را تشکیل می دهد. واکنش های ناشی  از مشاهده و تجزیه رنگ ممکن است به درونی ترین مراکز  بدن منتقل  شده ، از آنجا به مراکز اصلی روانی ، ذهنی و عاطفی تاثیر می گذارد . بازرگانی ، مهمانانی رابرای شام دعوت کرد . مهمانان به هنگام ورود بوی اشتها آور غذا را که از آشپز خانه متصاعد بود استشمام کرده و همگی مشتاقانه منتظر شام بودند . وقتی این جمع شادان به دور میز آراسته از انواع غذاها نشستند ، میزبان آپارتمان را غرق در نور قرمز کرد . در نور قرمز گوشت ها اشتها آور جلوه کرد ، اما اسفناج سیاه و سیب زمینی ها قرمز روشن شدند ، پیش از آنکه مهمانان از حیرت به خود آیند ، نور قرمز به نور آبی تبدیل شد ، کباب منظره گندیده به خود گرفت ، و سیب زمینی ها کپک زده به نظر رسید . همه مهمانان یکباره اشتهای خود را از دست دادند ، اما وقتی نور زرد تابیده شد و رنگ نوشابه ارغوانی به رنگ زشت روغن کرچک تبدیل شد ، عده ای از بانوان نازک طبع برخاسته و به شتاب اتاق را ترک کردند. اگر چه همه میدانستند که این تغییرات فقط به دلیل تغییر رنگ نور است ، اما با وجود این کسی به فکر خوردن نبود . میزبان با خنده دوباره نور سفید را روشن کرد ، بزودی روحیه شاد قبلی به مجلس بازگشت . حال چه کسی میتواند در مورد تاثیر عمیق رنگ بر روی انسان شک و تردید وادارد ؛ چه از این تاثیر آگاهی داشته باشیم یا خیر !

  بعضی از تاثیراتی که رنگها در انسان میگذارند عبارتند از: سرخ معمولا اشتها را تحریک می کند و در رستوران ها و اتاق های غذا خوری رنگی مفید است.زرد ، رنگی چشم گیر است ، به همین دلیل برای علامت گذاری راهروها و تالارها مورد استفاده قرار می گیرد.آبـی :ملکه با شکوه دنیا !!!مرا در آبی واگذار گنبد کبود اسرار تور ا می نماید . ( گوته )همانطور که میدانیم رنگ های سرد معمولا احساس آرامش ، آسودگی و صلح را به ارمغان میآورند.

   

  سرانجام

  رنگ ها در طراحی وب سایت

  رنگ بر ادراک و عکس العمل های ما تاثیر می گذارد . یک بیننده با آگاهی از سایت مورد نظر وارد آن می شود . حال شما باید او را هم چنان سر شوق نگه دارید . گرافیست یک سایت باید در عرض 8 الی 10 ثانیه بیننده را از لحاظ بصری جذب کند .با استفاده از رنگ او ( طراح ) می تواند حس خوش آمد گوئی و راحتی و اعتماد را به بیننده منتقل کند .

  سایت هایی که اصطلاحا سایت های رنگین کمانی هستند و از همه جور رنگ در هم استفاده کرده اند کمترین زمان بازدید توسط بیننده ها را دارند و بیننده خیلی سریع از این سایت ها خارج می شود ، زیرا چشم برای دیدن رنگ های گوناگون زوم های گوناگونی می کند و زود خسته می شود .( سایت هایی که رنگ سفید در آنها غالب است و مقدار خیلی کمی از دیگر رنگ ها در آن بخش های گوناگون دیده می شود جزو این دسته نمی شوند .) هر چه تعداد رنگ ها کم شود مدت زمان ماندن بازدید کننده در صفحه زیار می شود . یک نکته در استفاده از رنگ های گوناگون برای طراح این است که حداکثر از 5 رنگ استفاده کند و آنها را همگی از رنگ های گرم یا سرد استفاده کند و زمینه را سفید بگذارد . این کار چشم ها را خسته نمی کند و سایت های کودکان که می خواهند با استفاده از رنگ های گوناگون محیط شادی را ایجاد کنند اگر از این روش استفاده کند یازدید بهتری دارد . ایجاد یک سایت با دو رنگ آبی کم رنگ و قرمز کم رنگ ایده بسیار ضعیفی است . رنگ قرمز ملایم طولانی ترین طول موج را داراست و آبی ملایم کوتا ه ترین را . هنگام نگاه کردن انسان به این دو رنگ ، لنز چشم برای تنظیم زوم تغییر اندازه می دهد . اما چون فرکانس های رنگی این دو رنگ با هم خیلی تفاوت دارد باعث خستگی چشم و ایجاد سر درد برای بیننده می شود .طراحی که از سایه های گوناگون آبی یا رنگ آبی و سفید در سایت استفاده می کند بیشتر از بقیه ، مردم پسند به نظر می آیند چرا ؟ آبی آرامش ، استواری ، امید داشتن و دانایی و بخشندگی را عرضه می دارد . مردم ذاتا به سایت های آبی رنگ سریعتر اعتماد می کنند . متن های آبی رنگ بیشتر در ذهن مردم به یاد می ماند .خدا را شکر که سایت های زرد رنگ زیاد نیستند . با وجود اینکه رنگ زرد نشان از جمع شدگی و تمرکز است ، اما بسیار سخت و مشکل در چشم آنالیز می شود .رنگ اطاق را زرد کنید : نتیحه این  می شود که بچه ها گریه بیشتری می کنند و بزرگتر ها سریعتر عصبانی می شوند . رنگ زرد یک رنگ حسی و چشم فریب است و استفاده آن در میزان کم بسیار جذاب و خوش دید خواهد بود .

  همان طور که می دانیم رنگ های سرد آرامش بخش هستند و محبوبیت بیشتری نزد مردم دارند . طراحی یک سایت با رنگ های گرم و سرد باعث گیج شدن بیننده می شود و باعث می شود سایت شلوغ و بی نظم و غیر قابل اعتماد جلوه کند . طراحان سایت معمولا متوجه نمی شوند که ترکیب رنگ هایشان گرم و سرد است . استفاده از چرخه رنگ ها مفید است . دایره رنگ رنگ های اصلی ( آبی و قرمز و زرد ) و رنگ های ثانویه ( نارنجی و سبز و بنفش ) را نشان می دهد . ترکیب دو رنگ اصلی  یک رنگ ثانویه می سازد تمامی رنگ ها از ترکیب سیاه و سفید با رنگ های اصلی بوجود آمده اند .

   

  رنگ بندی سایت با توجه به موضوع

  اصل توجه به عملکرد و موضوعیت سایت ، در رنگ بندی مطلب مهمی است . سایت های دولتی و به طور کل ، سایت هایی با بازدیدکننده بسیار بالا ، معمولا از رنک سفید برای زمینه صفحات و رنگ آبی برای لینک های صفحه و رنگ بنفش برای لینکهای مشاهده شده که به عنوان default برنامه فرانت پیج نیز به کار می رود ، استفاده می کنند. سایت هایی که بیش تر جنبه شخصی دارند ، از رنگ های مکمل استفاده می کنند. مثلا رنگ سبز پر رنگ در کنار سرمه ای ، جذابیت خاصی به سایت هایی با موضوعیت بازرگانی می دهد . و یا در طراحی سایت های کودکان ، از رنگ های خیلی شاد استفاده می شود. به هر حال توجه به کارکرد کد رنگ ها در طراحی صفحات وب از اهمیت مهمی برخوردار است .

   

  یک قانون : بهترین رنگ نداریم!

  در مدیریت نوین یک اصل پذیرفته شده وجود دارد که یک بهترین شیوه مدیریت در کار وجود ندارد. ترکیب و هماهنگی و استقرار یک نظام در رنگ بندی صفحات وب نیز ، چنین رویکردی دارد. تجربه و نوع علاقه و هنر web designer هست که سایتی را برای ما جذاب و سایتی دیگر را next می کنیم. نکاتی که می بایست در زمان طراحی گرافیکی سایت در نظر داشته باشیم به شرح زیر هستند :

  1- اثر روان شناسی رنگ
  2- قابلیت خواندن متون صفحات سایت . مثل سایت : (http://www.irna.com)
  3- رنگ متمم رنگهای انتخابی برای بک گراند ، گرافیک ها ، لینک ها و متون : مثل سایت http://www.higrade.ir
  4-وجود تطبیق رنگی بین موضوع سایت و لوگوها (مثل سایت www.alamdar.info)
  5- توجه به نوع مخاطب و بازدیدکننده بخش های مختلف سایت . سایتی مانند یاهو ، که روزانه میلیون ها مخاطب دارد و از صدها بخش متنوع تشکیل شده است ، برای هر بخش خود از یک چیدمان و رنگ بندی خاصی در طراحی صفحات اکتیو ، استفاده کرده است . مثلا بخش کودکان یاهو با بخش بازرگانی ان بسیار تفاوت دارد .

   

  نتیجه گیری ؛ 5  اصل مهم

  لیست زیر مشخصه هایی از رنگ ها را که هنگام طراحی باید مدنظر داشته باشید بیان میکند:
  1- رنگ ها اثر زیادی روی احساسات ما در 90 ثانیه اول دیدن میگذارند .
  2- اثر رنگ میتواند بیننده را ترغیب به خرید یک جنس از شما کند.
  3- رنگ ها رفتار ما را در برابر یک موضوع فقط تشدید نمیکنند ، بلکه اثر خود را کاملا در رفتار ما نشان میدهند .
  4- اثر گذاری رنگ در فرهنگ های مختلف گوناگون است !
  5- هر رنگ به تنهایی یک پیام مخصوص به چشم بیننده میفرستد .به قول مک لوهان ، رسانه همان پیام است !


  مروری مجدد بر روان شناسی رنگ ها

  به طور کل ، رنگ ها دارای خصیصه های خاصی هستند که در زیر به بخشی از این مولفه های موجود در رنگ ها اشاره شده است :

  • سفید : اشاره دارد به صداقت ، پاکیزگی ، صمیمیت ، ملایمت و معاصر بود ن چیزی . سفید بهترین رنگ برای بک گراند های وب است . در تجارت سفید رنگ خستگی گیر و انرژی بخش است .


  • سیاه : اشاره دارد به ظرافت ، قدرت ، دلیری ، شهامت ، فریبندگی ، شیطان ، مهارت و باستان . مشکی برای رنگ متن روی یک پس زمینه روشن ایده آل است. این رنگ بعنوان رنگ پس زمینه چشم را خسته میکند .


  • قرمز : توانایی ، هیجان ، احساسات شدید ، سرعت ، خطر و تهاجم . این رنگ از بیننده توجه به خود را طلب میکند . در تجارت بمعنی وام و بدهی است . این رنگ شدید ترین رنگ احساس است و ضربان قلب و تنفس را تسریع میکند .


  • آبی : امنیت ، اعتماد ، مسئولیت پذیری ، سرما ، ایمان ، وفاداری ، وابستگی وجاه و جلال . آبی دومین رنگ عوام پسند است . در تجارت بمعنای ضمانت مالی است .


  • سبز : تندرستی ، فراوانی ، حاصلخیزی ، آزادی ، شفا و بهبودی ، طبیعت ، پیشرفت ، حسادت و خونسردی . در تجارت بیانگر مقام و ثروت است. این رنگ در چشم ها راحت تر از همه دیده میشود .


  • قهوه ای : تاثیر گذاری ، متانت ، توانگری مالی و کمک کننده بودن . قهوه ای رنگ کره خاکی ماست و در طبیعت بسیار فراوان است .


  • خاکستری : صمیمیت زیاد ، اعتبار و نفوذ و عملی بودن . در تجارت بمعنای سنت گرایی است .


  • صورتی : ملایمت ، شیرینی ، ظرافت و زنانگی ، خوب بودن ، بی گناهی و پرورش کودک .


  • بنفش : وقار ، معنویت ، شاهانه بودن ، عیش و نعمت ، دارایی ، اعتبار و نفوذ ، سوگواری و مهارت . در تجارت بزرگ نشان دادن است . بنفش طرفداری از سبک های هنرمندانه است

  .
  • نارنجی : سرزندگی و شوخی ، لذت و خوشگذرانی ، تعادل گرمایی ، تشویق کردن ، چالاکی و نیرو ، تحمل و بلند همتی .


  • زرد : نور خورشید ، گرمی ، خوشی ، نامردی ، ترسویی و حسادت . در تجارت درخواست از نوع روشنفکرانه است و برای تاکید نیز خوب است . زرد باعث افزایش تمرکز شده ، سوخت و ساز را زیاد میکند و سخت ترین رنگ برای چشم هاست .


  • طلایی : نشانگر گران بودن و پرستیژ است .


  • نقره ای : سرما ، علمی بودن و اعتبار و پرستیژ است .


  پس وقتی میخواهید رنگی انتخاب کنید باید درباره بازار نهایی کار خود باندیشید . چه احساساتی را میخواهید برانگیخته کنید ؟ اول کمی درباره چشم انداز احساسی هدفتان فکر کنید و نیز پیامی که از راه دید میخواهید منتقل کنید . بعد رنگ خود را انتخاب کنید ! توجه داشته باشید که گرافیک صفحات وب ، امروزه نقش زیادی را در ارائه دکترین رفتار سازمانی الکترونیکی مراکز رسانه ای غرب به مخاطبان در اختیار دارند و LOGO ، BANNER ، TIZER ها ، فوق العاده در تحکیم مفاهیم به مخاطبان وبی موثر هستند