Persiankia.com ►► سایت پرشین کیا - نسخه چاپی مطالب
مشخصات مطلب
تاریخ: ۱۳۹۲/۰۲/۱۷ موضوع: آموزشی لینک مطلب
عنوان : ۲۰ روش ساده و سریع برای طولانی کردن عمر باتری لپ تاپ شما
شرح مطلب :
هر کسی ممکن است هنگام کار با لپ تاپ با این مشکل کمبود باتری مواجه شود . معمولاً ، باتری های جدید همواره با وضعیت شارژ بسیار پائینی ارائه میشوند ، و حتماً باید قبل از استفاده از آنها کاملاً شارژ شوند . برای نحوه استفاده و شارژ کردن این باتری های جدید که هنگام خرید لبتاپ بر روی آن نصب است باید قبل از هر چیز به دفترچه راهنمای دستگاه مراحعه کنید . لپ تاپ تازه خریداری شده و بطور کلی باتری های نو ، به این احتیاج دارند که قبل از استفاده تا به آخر شارژ شده و برای شارژ مجدد هم باید حتماً تا آخرین قطره خون از انها کار کشیده شود تا کاملاً خالی گردد !

شما حداقل باید ۵ بار این پروسه ی پر و خالی شدن را ادامه دهید تا بتوانید از حداکثر ظرفیت باتری خود بهره مند شوید .

تقریباً مثل این می ماند که ما هنگامی که به میوه فروشی میرویم و از فروشنده ی محترم یک کیسه برای ریختن میوه ها طلب میکنیم ، قبل از هر کاری چند فوت محکم داخل آن کرده تا کاملاً از هم باز شود . داستان باتری های این دوره زمانه هم به همین ترتیب هست . آنها هم حداقل نیاز به ۵-۶ فوت محکم دارند تا بتوانیم از حداکثر ظرفیتشان استفاده کنیم .

حالا برای شما ۲۰ روش خیلی ساده و کاربردی آماده کرده ایم تا بعد از انجام این مراحل ، بتوانید حداکثر راندمان را از باتری خود دریافت کنید .

۱- بعد از هر بار استفاده از لپ تاپ ، باتری را از دستگاه خارج کنید .

۲- بیش از آنکه از CD/DVD/Blu-Ray Drive ها استفاده کنید ، سعی کنید تمام کارهایتان را با Hard Drive خود انجام دهید . مقدار برق مصرفی Disk Drive ها معمولاً بسته به شرکت تولیدیشان ، از همه اجزای لپ تاپ شما بیشتر است . شما حتی اگر یک دیسک بی استفاده هم داخل این Drive داشته باشید ، باز هم باتری مصرف می کند ! تا جایی که ممکن است از حافظه های مجازی و Hard Drive خود بهره بگیرید و در صورت عدم استفاده از Disk Drive حتماً از خالی بودن آن مطمئن شوید .

۳- سعی کنید در هر ماه حداقل یک بار باتری خود را با دستمال خشک از گرد و غبار پاک کرده و بعد از ان با یک دستمال مرطوب و کمی آغشته شده به الکل آن را تمیز کنید . این کار راندمان خروج برق از باتری شما را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می دهد .

۴ – اگر از قابلیت WIFI دستگاهتان استفاده نمی کنید حتماً آن را خاموش کنید .

۵ – همیشه از باتریتان کار بکشید . بر خلاف انسان که از کار کردن فراری است ، باتری های لپ تاپ عاشق کار کردن هستند . به عبارت بهتر اگر از آنها کار نکشید با مشکل مواجه می شوید ! چون بعد از مدتی کار نکشیدن از باتری انها مستهلک می شوند .

شما باید حداقل هفته ای ۱ بار از باتری خود استفاده کنید .

۶ – در لبتاب ها ، Hibernate کردن به مراتب بصرفه تر از StandBy کردن آن است . اگر چه StandBy کردن سیستم ، باتری خیلی کمتری مصرف میکند و همیشه از همانجا که سیستم StandBy شده میتوانید به کارتان ادامه دهید ، اما این قابلیت هیچگاه نمی تواند به خوبی Hibernate عمل کند . پس اگر باتری شما نفس های آخر را میکشد دست به دامان Hibernate شوید .

۷ – هارد درایو خود را مرتباً Defrag کنید . Defrag کردن درایو به سرعت بخشیدن Hard Drive شما به شکل قابل ملاحظه ای کمک می کند . هر چه هارد درایو شما سریع تر باشد ، سریعتر Boot شود و سریع تر اطلاعات را انتقال دهد ، به همان میزان انرژی کمتری هم از باتری شما تلف میشود . اگر مثل من آدم کم حوصله ای هستید و اینقدر صبر ندارید تا تمام درایوهایتان Defragment شود ، فقط درایو ویندوز هم برای Defrag کافیست .

۸ – نور مانیتور خود را تاجایی که دچار مشکل بینایی نشوید ، کم کنید . اکثر لپ تاپ ها قابلیت کم کردن نور صفحه را دارا می باشند . بخاطر داشته باشید که یکی از پرمصرف ترین قسمت های دستگاه شما ، صفحه نمایشگر آن است .

۹ – سعی کنید از Screen Saver یا حتی iTunes هنگامی که به برق دسترسی ندارید ، استفاده نکنید . وجود این برنامه باعث افزایش دمای CPU شده و طبیعتاً باتری شما را زودتر تمام می کند .

۱۰ – اگر به جایی رسیدید که فقط به خود دستگاه نیاز داشتید و باتری زیادی هم برایتان نمانده ، همه متصلات آن را جدا کنید . USB ها بخصوص در مصرف باتری نقش پررنگی دارند .

۱۱ – یکی از غلط ترین روش های استفاده از باتری لپ تاپ ، استفاده از ان به عنوان برق شهری برای شارژ کردن سایر دستگاه های  USB دار از قبیل iPod و انواع و اقسام موبایل ها است . لطفاً لپ تاپ را با پریز برق اشتباه نگیرید !

۱۲ – اکثر لبتاب ها قابلیت Upgrade شدن دارد ، اما اگر هنوز لپ تاپ نخریدید یا قابلیت Upgrade دارید حتماً Ram های پرسرعت تر و بهتر را جایگزین نمونه های کم سرعت تر و قدیمی تر کنید . اینکار علاوه بر اینکه باعث سرعت بخشیدن به سیستم شما میشود ، به Virtual Memory تعبیه شده در Hard Drive شما مجال بیشتری برای استراحت میدهد . Virtual Drive ها معمولاً حافظه های پرمصرفی هستند .

۱۳ – درجه حرارت لبتاپ خود را کاهش دهید. از آزاد بودن محیط اطراف دستگاه خود اطمینان حاصل کنید . از سیستم های خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید . منافذ دستگاه را کاملاً پاک کنید تا تبادل هوا امکان پذیر باشد.

۱۴ – در همه لپ تاب ها شما با قابلیت Power Option آشنا هستید و به راحتی قابلیت Optimize کردن این قسمت را دارید . از قسمت Control Panel به این بخش بروید و گزینه Max Battery را انتخاب نمائید.

۱۵ – وقتی به برق دسترسی ندارید به هیچ وجه از Multitasking استفاده نکنید و به این معنی که توأمان از چند برنامه استفاده نکنید . اگر با Word کار دارید دلیل ندارد برنامه Photoshop هم در حال اجرا باشد . به جای اینکار اهنگ مورد علاقه ی خود را اماده پخش کنید و با خاطری آسود به تایپ کردن بپردازید.

۱۶ – فعالیت های کم مصرف تری مثل مطالعه ایمیل هایتان و بور کلی کار با اینترنت یا استفاده از انواع و اقسام برنامه های آفیس ، به مراتب انرژی کمتری از یک بازی ویدئویی احتیاج دارد . پس اگر در وضعیت قرمز به سر میبرید بیخودی باتری خود را با FIFA بازی کردن هدر ندهید !

۱۷ – به درجه ی مصرف دستگاه تان توجه کنید . لپتاپ ها روز به روز با طبیعت بهینه تر و کم مصرف تر می شوند تا جایی که بعضی از سازندگان این قطعات ادعای ساخت باتری با طول عمر ۲۴ ساعت را دارند !

۱۸ – همواره از سلامت قطعات لپ تاپ اطمینان حاصل کنید .

۱۹ – بطور کلی فرآیند Auto Save برای لپ تاپ چندان سودمند نیست. فرآیند Auto Save در Excel و یا Word خیلی عالی و مناسب است ، اما به این خاطر که پروسه Auto Save هارد درایو شما را در حالت آماده باش نگه میدارد ، برق بیشتری را از باتری میکشد . حتی اگر مجبور به استفاده از این قابلیت هستید ، بهتر است در مواقع ضروری بیخیال این ویژگی شوید .

۲۰ – تغییر Resolution صفحه هم میتواند در مواقع ضروری بکار آید . اگر کیفیت تصویر برایتان اهمیت خاصی نداشت ، حتماً کیفیت تصویر را پائین بیاورید .
|Persiankia.com © ۱۳۸۵ - ۱۳۹۷ | تمام حقوق اين سايت براي پرشین کیا محفوظ مي باشد |