Persiankia.com ►► سایت پرشین کیا - نسخه چاپی مطالب
مشخصات مطلب
تاریخ: ۱۳۹۲/۰۲/۱۷ موضوع: آموزشی لینک مطلب
عنوان : رمزگشایی پیغام های هارد دیسک در ویندوز ۷
شرح مطلب :
ویندوز ۷ همانند ویرایش های پیشین خود می توانند اطلاعات و مشخصات هر درایو را اعم از برچسب های پارتیشن، فضای آزاد موجود و سیستم فایل را با یک راست کلیک ساده بر روی آن درایو در Computer و انتخاب Properties به شما نمایش دهد. جدا از این میانبور سریع و ساده راه دیگری برای بدست آوردن جزئیات بیشتری در این ارتباط وجود دارد که آن چیزی نیست جز مراجعه به Disk Management ویندوز. اغلب اطلاعات مهم و ارزشمند را می توانید در اینجا مشاهده کنید. به صورت عادی اطلاعات وضعیت در این قسمت نمایش داده شده و باید نشان دهد که کدام دیسک آنلاین است و یا کدام سالم است.

 

در ادامه تمام خطاهای ممکن برای پارتیشن های ویندوز ۷ و راه کار رفع مشکل این خطاهای احتمالی قرار گرفته شده است. اگر هنوز مطلب “رمزگشایی خطاهای سخت افزاری ویندوز” را مطالعه نکردید پیشنهاد می کنم بعد از خواندن این مطلب آن را نیز مطالعه کنید.

برای وارد شدن به Disk Management کلید پنجره را فشرده و پایین نگاه دارید و سپس کلید R را فشار دهید. در پنجره Run عبارت diskmgmt.msc را وارد کنید و اینتر یا OK کنید.

یا به استارت رفته و بر روی Computer کلیک راست کنید، سپس بر روی manage کلیک کنید.

پیغام های وضعیت دیسک

وضعیت: Online

دیسک به طور صحیح پیکربندی شده و هیچ مشکل شناخته شده ای ندارد.

حال چه کنم؟!

هیچ کار (بی خیال شو، چه کاریه با چیزی که سالمه ور بری؟!)
وضعیت: Online (Error)

سیستم عامل هنگامی که سعی کرده است از یک قسمت دیسک بخواند یا در آن بنویسد، با یک خطا مواجه شده است. (این پیغام وضعیت فقط روی دیسک های دینامک ظاهر می شود)

حال چه کنم؟!

روی دیسک کلیک راست کرده و وضعیت آن دوباره به آنلاین برگردد. اگر خطاها بازهم اتفاق افتادند به دنبال صدمات روی دیسک بگردید.

وضعیت: Offline

دیسک زمانی موجود بوده اما هم اکنون قابل استفاده نیست. دیسک ممکن است به صورت فیزیکی آسیب دیده باشد و یا ممکن است قطع شده باشد. (این پیغام نیز تنها روی دیسک های دینامیک ظاهر می شود.)

حال چه کنم؟!

اتصال فیزیکی بین دیسک و منبع تغذیه رایانه یا کنترلر دیسک را چک کنید. بعد از این که اتصال را دوباره برقرار کردید، روی دیسک راست کلیک کرده و Reactive Disk را انتخاب کنید تا وضعیت آن به حالت آنلاین بازگردد. اگر صدمه قابل رفع نبود، تمام پارتیشن ها را حذف کرده، روی دیسک راست کلیک کنید و Remove Disk را انتخاب کنید.
وضعیت: Foreign

دیسک در اصل روی کی رایانه دیگر نصب شده و برای استفاده روی رایانه شما نصب نشده است. (این پیغام وضعیت تنها روی دیسک های دینامیک خود نمایی می کند)

حال چه کنم؟!

روی دیسک کلیک راست کنید و Import Foreign Disks را انتخاب کنید.

وضعیت: Unreadable

تمام یا قسمتی از دیسک ممکن است به صورت فیزیکی صدمه دیده باشد یا (دیسک دینامیک) بانک اطلاعاتی دیسک دینامیک ممکن است صدمه دیده باشد.

حال چه کنم؟!

رایانه را رستارت کنید. اگر مشکل باز هم موجود بود، روی دیسک کلیک راست کرده و Rescan Disks را انتخاب کنید. اگر وضعیت بازهم Unreadable بود، بعضی از داده ها روی دیسک ممکن است توسط برنامه های جانبی قابل بازیابی باشند.

وضعیت: Missing

دیسک صدمه دیده، قطع شده یا دیگر روشن نیست. (این پیغام نیز تنها برای دیسک های دینامیک ظاهر می شود)

حال چه کنم؟!

بعد از این که دیسک گم شده را دوباره روشن کرده ی آن را وصل کردید، روی دیسک کلیک راست کرده و Reactive Disk را انتخاب کنید تا وضعیت آن دوباره به حالت Online باز گردد.

وضعیت: No Initialized

دیسک حاوی یک تاییدیه معتبر نیست. ممکن است دیسک برای اجرای یک سیستم عامل غیر مایکروسافت مانند یونیکس یا لینوکس آماده شده باشد و یا ممکن است یک هرددیسک نو باشد.

حال چه کنم؟!

اگر دیسک توسط یک سیستم عامل دیگر استفاده می شود، کاری انجام ندهید. برای آماده کردن یک دیسک جدید بریا استفاده با ویندوز ۷، روی دیسک کلیک راست کرده و Initialize Disk (شروع دیسک) را انتخاب کنید.

پیغام های وضعیت پارتیشن

وضعیت: Failed

دیسک دینامیک صدمه دیده یا سیستم فایل خراب شده است.

حال چه کنم؟!

برای رفع مشکل یک پارتیشن دینامیک مشکل دار، ببینید که چه دیسکی آن لاین است. (اگر این طور نبود، روی دیسک کلیک راست کرده و Reactive Disk را انتخاب کنید.) سپس روی پارتیشن راست کلیک کرده و Reactive Volume را انتخاب کنید. اگر پارتیشن خراب روی یک دیسک ساده است، مطمئن شوید که دیسک به درستی وصل است.

وضعیت: Unknown

سکتور بوت برای پارتیشن خراب است و نمی توانید دیگر به داده ها دسترسی داشته باشید. این وضعیت ممکن است توسط یک ویروس به وجود آمده باشد.

حال چه کنم؟!

از یک برنامه ضد ویروس به روز شده برای اسکن هارددیسک و به خصوص سکتور بوت استفاده کنید تا ببینید که آیا یک ویروس سکتور بودت وجود دارد یا خیر.

وضعیت: Healthy (At Risk)

وقتی ویندوز می خواهد روی یک دیسک بنویسد یا بخواند با خطاهایی مواجه شده است. چنین خطاهایی اغلب با قطعه های مشکل دار روی هارددیسک به وجود می آیند. بعد از مواجه شدن با یک خطا جایی روی دیسک، Disk Management همه پارتیشن های روی دیسک را به عنوان Healthy (At Risk) برچسب می زند. (پیغام وضعیت تنها روی دیسک های دینامیک ظاهر می شود.)

حال چه کنم؟!

روی دیسک راست کلیک کرده و Reactive Disk را انتخاب کنید. خطاهای مکرر می توانند باعث خراب شدن دیسک شوند. بنابراین از تمام داده ها پشتیبان گرفته و یک معاینه کامل با استفاده از نرم افزار شرکت سازنده روی آن انجام دهید و در صورت نیاز دیسک را عوض کنید.

وضعیت: Healty (Unknown Partition)

ویندوز نمی تواند پارتیشن را شناسایی کند؛ این خطاها با بعضی از پارتیشن های ایجاد شده توسط سیستم عامل های دیگر یا توسط شرکت های سازنده رایانه که برای ذخیره فایل های سیستمی استفاده می شوند، اتفاق می افتد. نمی توانید یک پارتیشن ناشناخته را فرمت کرده یا به داده های آن دسترسی پیدا کنید.

حال چه کنم؟!

اگر مطمئن هستید که به پارتیشن احتیاج ندارید، از Disk Management برای حذف آن و ایجاد یک پارتیشن جدید در فضای خالی به وجود آمده اقدام کنید.

وشعیت: Initializing

Disk Management نمی تواند وضعیت دیسک را تعیین کند زیرا دیسک در حال شروع است. (پیغام دیسک های دینامیک)

حال چه کنم؟!

صبر کنید. وضعیت درایو باید ظرف چند ثانیه نمایش داده شود.
|Persiankia.com © ۱۳۸۵ - ۱۳۹۷ | تمام حقوق اين سايت براي پرشین کیا محفوظ مي باشد |