Persiankia.com ►► سایت پرشین کیا - نسخه چاپی مطالب
مشخصات مطلب
تاریخ: ۱۳۹۲/۰۲/۱۷ موضوع: شبکه لینک مطلب
عنوان : با UEFI جایگزین بایوس آشنا شوید
شرح مطلب :
بایوس (BIOS) یا واسط سخت‌افزار و نرم‌افزار ( Basic input output system) به مجموعه‌ای از رویه‌ها یا برنامه‌های ذخیره شده در تراشه حافظه فقط خواندنی یا ROM در رایانه‌های شخصی سازگار با IBM گفته می شود. این رابط نخستین بار توسط IBM در سال ۱۹۷۹ معرفی شد. همانگونه که از ظاهر بایوس مشخص است، از یک رابط ۱۶ بیتی بهره می برد و توانایی بهره بردن از تمامی قابلیت های سیستم عامل ۶۴ بیتی را از کاربر می گیرد. این محدودیت ها باعث به وجود آمدن رابط جدیدی با نام UEFI شد. امروزه اکثر سازندگان مادربرد به تدریج در حال جایگزینی رابط قدیمی بایوس با UEFI می باشند.

مشخصات اصلی UEFI اولیه توسط اینتل با نام EFI توسعه یافته بود، اما در حال حاضر به استانداردی تبدیل شده که به عنوان UEFI شناخته شده است. UEFI مخفف "Unified Extensible Firmware Interface" است و مثل بایوس واسطه نرم افزاری بین سیستم عامل و میان افزار (Firmware) می باشد اما دیگر از امکانات کم و محیط ساده بایوس خبری نیست و به شکلی شکیل تر و مدرن تر تغییر ظاهر داده است. انجمن UEFI که یک شرکت غیر انتفاعی است، مسئول مدیریت و حمایت از مشخصات آن است. هدف آنها این است که آن را جایگزین بایوس قدیمی ۲۵ ساله کنند که مسئول بوت کند رایانه است.

مارک دوران مدیر پروژه UEFI در این مورد گفت:”در حال حاضر شما بایستی ۲۵ تا ۳۰ ثانیه برای بوت‌شدن رایانه و سیستم عامل خود صبر کنید اما با فناوری جدید این زمان به کسری از ثانیه کاهش پیدا می‌کند. این فناوری دارای مدیریت بهتری از بایوس بوده و بایوس برای رایانه‌های قدیمی مناسب‌تر به نظر می‌رسد زیرا امروزه با استفاده از ورودی های USB زمان بوت شدن رایانه بیشتر هم شده و بایوس مقداری زمان را برای شناسایی پورت‌های USB از دست می‌دهد”.


برخی از تولیدکنندگان رایانه در حال حاضر شروع به استفاده از سیستم UEFI کرده اند و مدیرانی که نظارت بر هزاران رایانه و سرویس دهنده دارند مزایای UEFI را تجربه کرده و جاضر شده اند بایوس رایانه خود را با آن عوض کنند.

UEFI به صورت کامل از پروتکل IPV6 پشتیبانی می کند. نکته ی جالب درباره UEFI این است که از صفحات لمسی نیز پشتیبانی کامل به عمل می آورد و شما می توانید فرامین را از طریق لمس کردن به سیستم منتقل کنید. گیگابایت اولین شرکتی بود که از رابط لمسی UEFI در مادربردهای چیپ‌ست P67 و H67 از نسل ۶ چیپ‌ست‌های اینتل بهره گرفت.

اگر مشکلی برای ویندوز پیش بیاید در محیط UEFI می توان آن را به راحتی رفع کرد و همچنین بعد از نصب ویندوز دیگر نیازی به نصب درایورها نداریم و مدیریت کامل سیستم و هارد امکان پذیر می شود. این تکنولوژی با استفاده از مدل درایور خود، امکان پشتیبانی از درایورهای مستقل از سیستم عامل را فراهم می کند در حالی که در حال حاضر درایورهای ابزار به یک سیستم عامل بخصوص مربوط می شود. علاوه بر این خصوصیت دارای پوسته ای است که به کاربران امکان می دهد تا نرم افزارهای کاربردی را بر روی یک اینترفیس خط فرمان اجرا نمایند. این یعنی دیگر برای راه اندازی سیستم های عامل متفاوت نیازی به نرم افزار مدیر بوت ندارد زیرا UEFI مدیر بوت خود را برای انجام این کار پیاده سازی می کند.


ضمائم UEFI از مکان های گوناگون اضافه می شوند بدین معنی که تولید کننده رایانه می تواند از مادربورد و سکوی دلخواه مشتری خود استفاده نماید در حالیکه ویژگی های اضافی سیستم را توسط UEFI از طریق یک پارتیشن درایو دیسک سخت سیستم و نهایتا حتی از طریق بارگذاریهای اینترنت اضافه کند. برای مثال شرکت اپل با استفاده از UEFI اینتل بر مک این امکان را به کاربرانش داده است تا در کنار سیستم عامل مک در یک وضعیت غیر مخرب یک نسخه ویندوز نصب نمایند.

اگر بخواهیم سیستم خود را از پارتیشن بزرگتر از ۲ ترابایتی بوت کنیم حتما باید تکنولوژی UEFI داشته باشیم چون بدون استفاده از آن ویندوز بطور خودکار از طریق GPT این کار را انجام می دهد و تمام فضای استفاده نشده بالای ۲ ترابایت اول غیر استفاده باقی می ماند. برایان ریچاردسون از تیم بازاریابی تکنیکی شرکت AMI (یکی از طراحان قدیمی نرم‌افزار بایوس) در باره مشکل بایوس با سیستم عامل های ۶۴ بیتی گفت: «بایوس‌ها طراحی سیستم‌های محاسباتی ۶۴ بیتی را با مشکل روبه رو کرده‌اند، چرا که این سیستم‌ها فراتر از کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های امروزی هستند.

جایگزین‌های دیگری برای UEFI مانند Coreboot یا Open Firmware نیز وجود دارند که معمولا در کامپیوترهایی استفاده می‌شوند که با معماری X86 اینتل کار نمی‌کنند.
|Persiankia.com © ۱۳۸۵ - ۱۳۹۷ | تمام حقوق اين سايت براي پرشین کیا محفوظ مي باشد |